Deweloperskiej zabudowy osiedla Ruczaj – wyrosłej w ciągu ostatnich trzech dekad na południowo-zachodnich obrzeżach Krakowa – nie znajdziemy w folderach reklamujących podwawelski gród. Wręcz przeciwnie – na łamach lokalnej prasy nowy Ruczaj bywa deprecjonowany jako „wuzetkowisko” czy „niesamowita plątanina bezhołowia urbanistycznego”. Po drugiej stronie szerokiej arterii szumnie reklamowanej przez władze miasta jako „budowa tramwaju”, a nazywanej z przekąsem „autostradą Skawina”, za szczelnym parawanem ekranów akustycznych, zakończyła się niedawno budowa kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przestrzeni nauki – zaprojektowanej w planie miejscowym, wytworzonej przez publicznego inwestora – ale czy dobrej?
Jednocześnie to na Ruczaju – a nie w obleganej przez turystów historycznej części Krakowa – toczy się prawdziwe życie mieszkańców miasta. I to właśnie takie miejsca jak Ruczaj są symptomem przemian, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku. Spacerując po tym krakowskim osiedlu wraz z Pawłem Hałatem i Kacprem Kępińskim – współautorami najnowszego Autoportretu – chcemy przyjrzeć się formom architektonicznym i miejskim przestrzeniom wyrosłym z gąszcza przepisów, norm prawnych i ich interpretacji. Wszystkie te niewidoczne akty prawne i ich konteksty kulturowe, społeczne i ekonomiczne przekładają się przecież na przestrzenną realność, w której funkcjonujemy.
PAWEŁ HAŁAT – geograf, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Konsultant w firmie Aleksander Noworól Konsulting zajmujący się programowaniem rozwoju lokalnego i regionalnego, studiami wykonalności, programami rewitalizacji oraz analizami społeczno-ekonomicznymi i przestrzennymi. Grafik kartograf.
KACPER KĘPIŃSKI – architekt i aktywista miejski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, stypendysta rządu francuskiego na Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville. Studiował także w Amsterdamie i Kopenhadze. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Realizował projekty z dziedziny przestrzeni publicznej, rozwoju miasta oraz ochrony dziedzictwa architektonicznego. Specjalista ds. projektów zewnętrznych i wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady Fundacji Instytut Architektury, brał udział w przygotowaniu wystaw i projektów edukacyjnych, koordynator projektu Krakowskiego Szlaku Modernizmu i Pomoszlaku.
Czas: 25 maja 2019, godz. 11.00-13.00
Miejsce: Spotykamy się pod Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ulicy Gronostajowej 5.
Do zobaczenia!