W połowie maja do dystrybucji trafi najnowszy Autoportret nr 1 [72] 2021 “Kwestia mieszkaniowa po ’89”.
W tym numerze przyglądamy się kwestii mieszkaniowej po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Analizujemy konsekwencje włączenia tych krajów w globalny neoliberalizm, zwłaszcza te bezpośrednie dla mieszkańców regionu – dotyczące ich mieszkań. Poraża, choć nie zaskakuje, jak podobnie brzmią historie opowiadane przez autorki i autorów z różnych państw. Reprywatyzacja, gentryfikacja, suburbanizacja, grodzenia i finansjalizacja mieszkań zmieniły przestrzeń życia obywateli naszego regionu. Możemy wskazywać subtelne różnice, porównywać dynamikę, lecz zasadniczo włączenie w neoliberalizm działało wszędzie tak samo: nieuchronnie zmieniało mieszkanie w towar, a nowe osiedle w produkt. Słabsi byli wyrzucani na obrzeża, znikali z pola widzialności.
W przestrzeni rozpanoszyła się logika pieniądza, zarówno centra, jak i przedmieścia zabudowano za pomocą mechanizmu finansowego: kredytów hipotecznych.
Trzeba zmienić paradygmat wartości. Tworzyć podwaliny pod wspólnotę. Stawiamy pierwszy krok: myślimy i mówimy o mieszkaniu jako podstawowym prawie człowieka.
Aktualności
Archiwum
Prawie wszystkie artykuły z numerów udostępniamy w całości online w naszym archiwum*