Transformacja jest nadal dość powszechnie opowiadana na jako wewnętrzny polityczny sukces Polski i Polaków. Jakie jednak faktycznie procesy doprowadziły do przemian ustrojowych i czy sposób ich przeprowadzenia mógł być inny? Jakie skutki przyniosło Polsce włączenie w neoliberalizm i globalizację? Wychodząc od analizy potransformacyjnej przestrzeni i podziałów społecznych, porozmawiamy o tym, w jaki sposób kapitalizm przetworzył nasze społeczeństwo.
Żyjemy w cieniu transformacji. Na spotkaniu spróbujemy się przyjrzeć znaczeniu przemian w oderwaniu od utrwalonych na ich temat narracji.
Rozmowa z Jarosławem Makowskim i Janem Sową
Prowadzenie: Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak z redakcji autoportret
Spółdzielnia “Ogniwo” Kraków
ul. Paulińska 28, I piętro
24 listopada (czwartek), godz. 18:00
JAROSŁAW MAKOWSKI – polski historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2010 do 2015 dyrektor Instytutu Obywatelskiego, od 2014 radny Sejmiku Śląskiego V kadencji. W latach 1999–2004 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, następnie do 2007 członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”. Publikuje lub publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „W drodze” i „Newsweeku”.
JAN SOWA – socjolog i kulturoznawca. Wykłada w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu publikacji, m.in. książek Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (Kraków: Universitas, 2011), Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości (Warszawa: Grupa Wydawnicza Foksal, 2015).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego