Przeskocz do treści

03 | 11 | 2015

Rusza Magazyn Autoportret – dwutygodnik internetowy www.magazyn.autoportret.pl

Ruszył “Autoportret. Magazyn o przestrzeni” – internetowy dwutygodnik poświęcony społecznym wymiarom przestrzeni, urbanistyki i architektury. Wszystkich interesujących się swoim otoczeniem i poszukujących skutecznych narzędzi jego zmiany, a także profesjonalistów zainteresowanych działaniami na rzecz lokalnych wspólnot zapraszamy na www.magazyn.autoportret.pl, gdzie znajdziecie teksty zajmujące stanowisko w debacie o przestrzeni, dostarczające merytorycznych argumentów oraz praktycznej wiedzy na temat mechanizmów wpływania na jej jakość. Cieszymy się, że obok kwartalnika, będziemy publikować materiały o bardziej interwencyjnym charakterze podążający za bieżącymi wydarzeniami i dyskusją dotyczącą kształtu naszego środowiska.

Pierwsze z dwóch pilotażowych wydań, w całości poświęcamy tematowi rewitalizacji. Podpisana przez prezydenta ustawa, która wejdzie w życie za kilkanaście dni ma dać samorządom narzędzia prawne do wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Dobrze, że będzie możliwość uzyskania przez gminy środków na wsparcie dla regionów wykluczenia i biedy, ale trzeba też przyjrzeć się temu co, już zrobiono, po to, by wyciągnąć wnioski i nie popełnić tych samych błędów. Pierwszą z barier w skutecznym działania, które niesie ze sobą także ustawa, jest język którym mówimy o rewitalizacji. To język urzędowy, a przecież problemy, których dotykamy, odnoszą się do ludzkich dramatów i z ludźmi powinniśmy umieć o nich rozmawiać. Dotyczą też godności osób wykluczonych czy biednych, co widać wyraźnie w niedawnej historii Bogusława Lindy, mówiącego o Łodzi jako o mieście meneli. Ważne jest również pytanie o to, jak i z kim.

Jeśli chodzi o przestrzeń – w tym numerze magazynu szukamy odpowiedzi na to, jak uwrażliwić architektów na potrzeby społeczne oraz jak ich przekonać , że pozornie ustępując kompetencji, mogą zyskać więcej – dla siebie i innych.

Zapraszamy do odwiedzania i komentowania na www.magazyn.autoportret.pl