Jerzy Nowosielski, akt z oknem 1966

14 | 07 | 2019

Wystawa „Czarno na białym” w Muzeum Nardowym w Krakowie

Patronujemy i polecamy wystawę  Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawie zaprezentowano blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych.

Wybór wyłącznie medium rysunkowego ma swoje uzasadnienie. Rysunek od stuleci stanowi bowiem podstawę wykształcenia akademickiego, zarazem sprawdzian umiejętności warsztatowych twórcy, pełniąc zarówno rolę służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, jak i stanowiąc rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej.

Rysunkiem posługiwali się i nadal to czynią kształcący się w murach krakowskiej uczelni: malarze, rzeźbiarze, graficy, projektanci, architekci i konserwatorzy dzieł sztuki. Na wystawie widzowie można przyglądnąć się przemianom stylistycznymi jakim podlegał rysunek w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jak i lepiej zrozumieć przypisywane mu znaczenia i funkcje. Na wystawie zaprezentowano też szkicowniki, chyba najbardziej intymną formę wypowiedzi twórców, którą nie zawsze chętnie dzielą się z widzami.